makaron żytni

Jakie zalety ma makaron żytni?

Makaron żytni coraz częściej gości na polskich stołach. Dzieje się tak ze względu na systematycznie rosnącą popularność kuchni włoskiej, a także wszechstronności w zastosowaniu tego produktu. Makarony są bowiem podstawą bardzo dużej liczby potraw, a także sałatek czy zup.

Jakie właściwości ma makaron żytni?

Makaron żytni można znaleźć już na półkach w praktycznie każdym sklepie spożywczym. Produkt różni się od tradycyjnego makaronu przede wszystkim kolorem. Makaron pełnoziarnisty przez wykorzystanie mąki do jego produkcji wyróżnia się zdecydowanie ciemniejszym kolorem. Osoby, które podjęły decyzję o zakupie makaronu ziarnistego, a następnie jego spróbowaniu, z pewnością doszły do wniosku, że produkt różni się  konsystencją i smakiem w porównaniu do makaronu znanego do tej pory. Makaron żytni jest przede wszystkim bogatszy, konsystencja jest twardsza i bardziej charakterystyczna. Istnieje mnóstwo korzyści, dla których rekomendowane jest zmienienie tradycyjnego makaronu na ziarnisty.

Jakie zalety ma makaron żytni?

Producenci do wytworzenia makaronu żytniego wykorzystują mąki razowej z pełnego przemiału. W ten sposób w mące prócz ziaren występują także otręby: kiełki, skorupki ziaren, jadra. Wartość odżywcza takiego makaronu jest zdecydowanie wyższa, gdyż elementy, które są odrzucane w przemiale zwykłej mąki są bogate w składniki mineralne.

Dodatkowo makaron żytni, dzięki temu, że jest wykonywany z mąki z pełnego przemiału, jest bogaty w błonnik. Z kolei błonnik odpowiada zarówno za właściwy metabolizm naszego organizmu, jak i regulację pracy jelit. Ponadto dzięki błonnikowi jelita będą zdecydowanie czystsze, co sprzyja łatwiejszemu wypróżnianiu.

Błonnik wpływa również na zmniejszenie wchłaniania cholesterolu. Oddziałuje to na zwiększenie ochrony przed różnymi chorobami układu krwionośnego. Błonnik znajdujący się w makaronie ziarnistym powoduje, że po jego zjedzeniu człowiek odczuwa sytość. Jest to bardzo istotna informacja dla osób, które się odchudzają, gdyż przez zdecydowanie dłuższy czas nie będą czuły potrzeby, by sięgnąć po posiłek.

W makaronie pełnoziarnistym występują także minerały, do których koniecznie należy zaliczyć potas, żelazo, cynk i fosfor. Minerały bardzo dobrze oddziałują na pracę bardzo dużej ilości narządów w organizmie  takich jak mózg, serce czy układ nerwowy. Makaron ziarnisty jest także bogaty w witaminy z grupy B. Makaron ziarnisty cechuje się również niższym indeksem glikemicznym, przede wszystkim, gdy zostanie ugotowany w sposób al dente. Produkt jest w ten sposób znacznie zdrowszy dla osób, które obawiają się o podwyższony poziom cukru we krwi. Ciało po jego spożyciu będzie wstanie przez dłuższy czas czerpać energię.